Madeira of de Azoren? Verschillen in weer, zeewater en regen
Madeira is in 12 van de 12 maanden de warmste van Madeira en Azoren. In juli is Madeira gemiddeld 2,1 °C warmer dan Azoren, in januari scheelt het 1,5 °C. Dat zijn gemiddelden over meerdere jaren. Het zeewater is in augustus het warmst bij Azoren.
- 25,7 °Cjuli, Madeira (berekend met ECMWF IFS)
- 23,6 °Cjuli, Azoren (berekend met ECMWF IFS)
- 0,3 °Cverschil in zeewater in augustus, in het voordeel van Azoren
| Kenmerk | Madeira | Azoren |
|---|---|---|
| Meetpunt | Funchal | Ponta Delgada |
| Bron temperatuur | ECMWF IFS (berekend) | ECMWF IFS (berekend) |
| Max. temperatuur januari | 18,6 °C | 17,1 °C |
| Max. temperatuur april | 20,2 °C | 17,5 °C |
| Max. temperatuur juli | 25,7 °C | 23,6 °C |
| Max. temperatuur oktober | 24,6 °C | 22,0 °C |
| Min. temperatuur januari | 13,8 °C | 14,0 °C |
| Zeewater januari | 19,3 °C | 17,3 °C |
| Zeewater augustus | 23,6 °C | 23,9 °C |
| Regendagen per jaar | 33,3 dagen | 48,1 dagen |
| Zonuren per dag in januari | 8 uur | 7,4 uur |
| Tijdsverschil in de winter | 1 uur eerder | 2 uur eerder |
| Afstand vanaf Schiphol (hemelsbreed) | 2.795 km | 2.856 km |
| Bezoekers per jaar (2025) | 2.154.463 (Turismo de Portugal) | 1.031.785 (Turismo de Portugal) |
| Aandeel uit Nederland (2025) | 4,2% (Turismo de Portugal) | 2,8% (Turismo de Portugal) |
| Stranden met Blauwe Vlag (2026) | 17 (Turismo de Portugal) | 45 (Turismo de Portugal) |
| Bedbezetting hotels (2025) | 76,1% (Turismo de Portugal) | 53,4% (Turismo de Portugal) |
Klimaat: gemiddelden 2015 t/m 2025 van het dichtstbijzijnde weerstation (NOAA GHCN-Daily) of, zonder station, van ECMWF IFS (2017 t/m 2025). Gemeten en berekende waarden zijn niet een op een vergelijkbaar: een berekende waarde kan aan de kust enkele graden lager uitvallen. Zeewater komt voor alle bestemmingen uit dezelfde bron (NOAA OISST). Rekenmethode.
- Madeira
- Azoren
Gemiddelde maximumtemperatuur overdag
Zeewatertemperatuur
| Maand | Madeira max. | Azoren max. | Madeira zee | Azoren zee |
|---|---|---|---|---|
| januari | 18,6 | 17,1 | 19,3 | 17,3 |
| februari | 18,7 | 16,8 | 18,8 | 16,8 |
| maart | 19,2 | 16,8 | 18,5 | 16,6 |
| april | 20,2 | 17,5 | 19,0 | 17,0 |
| mei | 21,7 | 19,2 | 20,0 | 18,1 |
| juni | 23,3 | 21,4 | 21,2 | 20,0 |
| juli | 25,7 | 23,6 | 22,6 | 22,2 |
| augustus | 27,5 | 25,2 | 23,6 | 23,9 |
| september | 25,6 | 24,0 | 24,0 | 23,5 |
| oktober | 24,6 | 22,0 | 23,3 | 22,0 |
| november | 21,5 | 19,4 | 22,0 | 19,9 |
| december | 19,5 | 17,8 | 20,4 | 18,3 |
Maximumtemperatuur van het weerstation of, zonder station, van ECMWF IFS; zie de bron per bestemming in de tabel hierboven.
Waar is het warmer, Madeira of Azoren?
Madeira is in 12 van de 12 maanden de warmste; in juli scheelt het 2,1 °C.
In mei is Madeira 2,5 °C warmer. In juni is Madeira 1,9 °C warmer. In september is Madeira 1,6 °C warmer.
Alle cijfers komen hier uit dezelfde soort bron (berekend met ECMWF IFS), dus de verschillen zijn onderling te vergelijken.
Waar is het zeewater warmer, Madeira of Azoren?
In juni is het zeewater het warmst bij Madeira, 1,2 °C warmer; in augustus bij Azoren (0,3 °C).
Bij Madeira is het zeewater in juni 21,2 °C en in augustus 23,6 °C. Bij Azoren is het zeewater in juni 20,0 °C en in augustus 23,9 °C. Het zeewater komt voor alle bestemmingen uit dezelfde bron, NOAA OISST.
Wat is het verschil tussen Madeira en Azoren?
De verschillen tussen Madeira en Azoren zitten vooral in de regen, het zeewater en de drukte; de tabel hierboven zet alle cijfers met dezelfde definities naast elkaar.
Madeira heeft gemiddeld 33,3 dagen met regen per jaar. Azoren heeft gemiddeld 48,1 dagen met regen per jaar. Madeira telde in 2025 2.154.463 bezoekers (Turismo de Portugal, 2025). Op Madeira kwam 4,2% van de toeristen uit Nederland (Turismo de Portugal, 2025). Madeira heeft 17 stranden met een Blauwe Vlag (Turismo de Portugal, 2026). Azoren telde in 2025 1.031.785 bezoekers (Turismo de Portugal, 2025). Op Azoren kwam 2,8% van de toeristen uit Nederland (Turismo de Portugal, 2025). Azoren heeft 45 stranden met een Blauwe Vlag (Turismo de Portugal, 2026).
Wat is beter, Madeira of Azoren?
Dat hangt af van wat je zoekt: voor de zomervakantie telt de temperatuur in juli en augustus, voor het voor- en naseizoen die in mei, juni en september, voor zwemmen de temperatuur van het zeewater, en voor rust de drukte.
Op de pagina's van Madeira en Azoren staat het weer per maand, met de drukte per maand waar die bekend is.
Veelgestelde vragen
Wat is het weer in mei: Madeira of Azoren?
In mei is het overdag gemiddeld Madeira 21,7 °C, Azoren 19,2 °C, met zeewater van 20,0 °C bij Madeira, 18,1 °C bij Azoren.
Wat is het weer in juli: Madeira of Azoren?
In juli is het overdag gemiddeld Madeira 25,7 °C, Azoren 23,6 °C, met zeewater van 22,6 °C bij Madeira, 22,2 °C bij Azoren.
Wat is het weer in september: Madeira of Azoren?
In september is het overdag gemiddeld Madeira 25,6 °C, Azoren 24,0 °C, met zeewater van 24,0 °C bij Madeira, 23,5 °C bij Azoren.
Bronnen en methode
Klimaatcijfers zijn gemiddelden over meerdere jaren. Welke bestemming warmer is, noemen we alleen als de cijfers uit dezelfde soort bron komen.
- NOAA GHCN-Daily, NOAA: gemeten temperatuur en neerslag. https://www.ncei.noaa.gov/products/land-based-station/global-historical-climatology-network-daily (gecontroleerd op 4 oktober 2026)
- Historical Weather API, ECMWF IFS, Open-Meteo: temperatuur waar geen weerstation is. https://open-meteo.com/en/docs/historical-weather-api (gecontroleerd op 4 oktober 2026)
- NOAA OISST v2.1, NOAA: zeewatertemperatuur. https://www.ncei.noaa.gov/products/optimum-interpolation-sst (gecontroleerd op 4 oktober 2026)
- TravelBI, série hóspedes NUTS 2024, bestand hóspedes_mercado.xlsx (tabblad 2025), Turismo de Portugal: Aandeel gasten uit Nederland in toeristische accommodaties op de Azoren in 2025. https://travelbi.turismodeportugal.pt/api.sharepoint/download?fileUrl=eh%2boilYVrhi19edjpQOCtWYicipeqcgjweWCVIESiPA9J0kq%2fyPQQXHd1xtSGLJjFW7S0TnKL6IwaKWz9NOIpXazPQVjqDxzAotvHy9rhlXZLJQkCW0NvJpD5OjMkoralALeg4IM7P99wnCbwhptqDi8hhX5KkrmbgruS6yVsEn%2fPNIEQzSwxNLF4n%2fd84OU8pTG2Mk6XRL7faOsIhOGPG0WxbBmLmlKDqOH2X5NWJFqSUG0D69EODocP%2bX%2bNf4H (gecontroleerd op 4 oktober 2026)
- TravelBI, série taxas de ocupação NUTS 2024, bestand taxas_ocupacao_2023_2026.xlsx (tabblad 2025.Cama), Turismo de Portugal: Gemiddelde bedbezetting hotels en toeristische appartementen op de Azoren in 2025. https://travelbi.turismodeportugal.pt/api.sharepoint/download?fileUrl=eh%2boilYVrhi19edjpQOCtWYicipeqcgjweWCVIESiPA9J0kq%2fyPQQXHd1xtSGLJjFW7S0TnKL6IwaKWz9NOIpXazPQVjqDxzAotvHy9rhlXZLJQkCW0NvJpD5OjMkoralALeg4IM7P99wnCbwhptqDi8hhX5KkrmbgruS6yVsElXBFMBziWL8pd9SMjKKb73dMor6CEIB2zBgkuyFy7b91y0dcl%2b%2f8YoFKK5HrO3Dk0tgeFbbk7my25pubdDMT%2bGEYGU%2bdnptKF2iT9tDalvxA%3d%3d (gecontroleerd op 4 oktober 2026)
- Bandeira Azul 2026 (nieuwsbericht 04.05.2026, Portal Business), Turismo de Portugal: Stranden met Blauwe Vlag op de Azoren in 2026. https://business.turismodeportugal.pt/pt/Gerir/reconhecimento-externo/premios-distincoes/Paginas/bandeira-azul.aspx (gecontroleerd op 4 oktober 2026)
Laatst bijgewerkt: